Když Henri Mahout, francouzský botanik, stanul před Angkor Wat v roce 1860, byl ohromen jeho velikostí, věžemi tyčícími k nebesům, dramatickými rytinami a nekonečnými nádvořími. Věže chrámu se tyčí nad úroveň okolních lesů. Pyramida je lemovaná vodním příkopem a s dlouhou širokou přístupovou cestou. Pouze pohled z ptačí perspektivy může člověku ukázat jeho velikost a rozložení.
Postaven králem Suryavarman (1113-1150) představuje universum. Magická hora Mount Meru v centru obklopená planinami a oceánem. Architekt 12. století překonal všechny technické překážky a vybudoval obří dílo v souladu s drobnými detaily. Sochy jsou rozprostřené po celém komplexu. Jak majestátní lvi, tak nagas
lemujících ulice a schodiště. Rytby na zdech jsou nositelé mytologických příběhů.
O Angkor Wat bylo dobře pečováno po staletí až do roku 1431 kdy byl opuštěn. Buddhističtí mniši žili v chrámu a odklízeli vegetaci jenž tolik poškodila ostatní chrámy. Zástupci Ecole Francaise d'Extreme Orient pracovali na restaurátorských pracech od roku 1907 až do Vietnamské války kdy se stala oblast příliš nebezpečná.
Dnes je Angkor Wat opět užíván Buddhistickými mnichy a jde o zdaleka největší náboženský objekt na světě.