V roce 1278 porazil německý král Rudolf I. Habsburský Přemysla Otakara II. v bitvě na Moravském poli. Vlády v Rakousku se ujala na více než šest století dynastie Habsburků. Roku 1477 se sňatkem Maxmiliána I. s Marií Burgundskou dostalo pod habsburskou nadvládu Nizozemsko. Dalším sňatkem Habsburkové získali Španělsko a zajistili si tak mocenskou základnu v Evropě.
16. století bylo v Rakousku ve znamení tureckého nebezpečí. Poprvé obléhali Turci Vídeň r. 1529. Počátkem 17. stol. došlo k obnovení turecké expanze, která byla zažehnána až r. 1683. Toto vítězství znamenalo počátek úpadku vlády osmanské říše a zároveň počátek vzestupu Rakouska k velmocenskému postavení. Na obranu Vídně výrazně přispěl finančními prostředky papež Inocenc XI., který ji považoval za podstatný moment v boji křesťanství proti islámu. Vítězstvím nad osmanskými Turky získali Habsburkové trvale nadvládu v Uhrách. R. 1699 si Habsburkové podmanili Slovinsko a Sedmihradsko. Dědičné právo na uherský trůn přešlo na rod Habsburků.
Vláda Marie Terezie byla vrcholem mocenského rozmachu habsburské dynastie a rakouských dědičných zemí. Po smrti císařovny nastoupil na trůn její syn Josef II. Pokračoval v politice osvíceneckého absolutismu, ale většinu svých reformních opatření musel ještě před svou smrtí r. 1790 odvolat.
Roku 1797 pronikly armády Napoleona Bonaparta do Štýrska a roku 1805 vpochodovaly do Vídně. V roce 1805 uzavřelo Rakousko v Bratislavě s Francií mír. Kromě jiného se muselo vzdát ve prospěch Itálie Dalmácie, Benátek a Istrie a ve prospěch Bavorska Tyrolska a Vorarlberska.
I přes veškerou snahu nedokázal Metternichův absolutismus zastavit národní, sociální a liberální hnutí v 40. letech 19. stol. Stabilita i samotná existence podunajské monarchie byla ohrožována především nacionalistickými tendencemi uvnitř mnohonárodnostního státu. Po roce 1848 zesílilo úsilí Maďarů o autonomní postavení Uher, což nakonec vedlo k vytvoření dualistické monarchie Rakousko-Uhersko roku 1867. Národnostní problémy přetrvávaly nadále a vyhrotily se v létě roku 1914 po atentátu srbského nacionalisty Gavrily Principa na následníka rakouského trůnu v Sarajevu. Atentát se stal přímým podnětem k vypuknutí první světové války. Výsledkem války byl zánik rakouského císařství a rozděleni monarchie. 12. listopadu 1918 byla vyhlášena Německorakouská republika. Název státu byl pod nátlakem vítězných mocností změněn v červenci 1919 na Rakousko.
Anexe Rakouska nacistickým Německem v březnu 1938 znamenala konec první rakouské republiky. Od 4. července 1945 bylo Rakousko rozděleno na čtyři okupační zóny: britskou, americkou, sovětskou a francouzskou. Státní smlouva z 15. května 1955, kterou Rakousko vyhlásilo neutralitu, znamenala konec okupačního režimu.
1)Kronika lidstva, Anopress, Fortuna Print, 1998.