Kvalita čaje závisí na několika faktorech:
- kvalitě půdy a klimatu
- kvalitě čajových keřů
- způsobu sklizně čajových lístků a jejich zpracování
Celý výrobní proces od utržení čajového lístku do vyrobení čaje trvá dva dny. Před zabalením a expedicí však je nutné nechat čaj "dozrát". Čajové lístky se sbírají ručně pomocí speciálních nůžek a nebo pomocí speciální "motorové pily". Jednotlivé keříky se obírají jednou za 15 dní.
Výroba černého čaje se skládá z vadnutí, válcování, kvašení, sušení a třídění. (Withering, Rolling, Fermenting, Firing and Sorting).
Čerstvě utržený lístek obsahuje až 75-80% vody. Pomocí "vadnutí" se dospěje k ochabnutí lístku. To umožní v dalším procesu ohýbat a otáčet lístkem aniž by se poškodil a loupal. Zároveň se v lístku docílí chemického procesu, který jinak "drsnou" chuť zjemní a dosáhneme tak čaje lahodnější chutě. Proces "vadnutí" se urychluje pomocí proudění horkého vzduchu a trvá 12 až 20 hodin. Na konci této první etapy mají lístky vlhkost kolem 60%.
"Válení" - cílem této etapy je rozbití buněk lístků a uvolnit tak šťávu, která se vystaví kyslíku. V počátcích výroby čaje se v Číně čaj drolil mezi dlaněmi. Dneska se na to používají různé stroje.
"Kvašení" - ke kvašení dochází díky porušení buněk lístků v předchozím procesu a jejich vystavení působení kyslíku. Trvaní této etapy záleží na teplotě okolí. Lístky jsou většinou rozprostřeny na podnosech nebo na dopravních pásech. U firmy BOH kvašení trvá většinou dvě hodiny. Tato etapa je důležitá pro určení aroma čaje. Proto se musí přesně kontrolovat čas, teplota i vlhkost. V průběhu "kvašení" lístky ztrácí svoji zelenou barvu.
"Sušení" - prouděním až 120 °C horkého vzduchu po dobu deseti minut se zastaví "kvašení" a zároveň sníží vlhkost lístku ze 60% až k 3.5%. Na konci této etapy je "čaj" hotov. Zbývá poslední etapa kterou je "třídění". Nejdříve jsou odstraněny stonky. Čaj se třídí podle velikosti přičemž každá velikost má svoji specifickou chuť.