Neapol byla založena Řeky z nedaleké Cumae, kteří v neapolském zálivu viděli možnost vhodného přístavu obklopeného úrodnou půdou. Město zvali "Nové město" nebo Neapol. Ve 4. stol. př.n.l. bylo dobito Římany. Přesto řecký jazyk a zvyky se uchovali po dalších 800 let.
Římani nikdy nepovažovali Neapol za obzvlášť důležitou, ale velice se jim zamlouvala příroda a klima v okolí. Společně se Sicílií tvořila obilnici Římské říše. Bohatí občané zde měli vedle bytů v Římě další domovy.
Po pádu Římské říše byla Neapol společně s jižní Itálií pod nadvládou Byzantských vládců. Tím se řecký vliv v této oblasti ještě posílil.
Během středověku města v této oblasti bohatla z obchodu s východním Středomořím. Občas mezi sebou i o nadvládu nad tímto obchodem válčila. Neapol a Sicílie byli spojeny do jižního království, kterému střídavě vládli germánský, francouzští a španělští monarchové. R. 1504 velký vojevůdce Gonzalo de Cordoba porazil Francouze a na dvě stě let vytvořil z Neapole část rostoucí španělské říše Ferdinanda a Isabely.
Ve městě byly v období Baroka a Rokoka postaveny nádherné stavby podél Via Toledo. Až v 19. století město ztrácí svůj vliv. V té době zde vládne tyran, který tvrdými represemi doprovází své pochybné vládnutí.
"Vidět Neapol a zemřít" - kdysi italské přísloví mělo vystihnout jeho krásu. To je ale již dnes pasé. Naopak jde o doposud nejšpinavější město v "civilizovaném" světě, které jsem spatřil. jako kdyby popeláři stávkovali několik týdnů. Ale přitom jsem je viděl v neděli ráno uklízet na Piazza Plebiscito. Přímo v centru města se proháněly smečky divokých psů. Ti byli dobře živeni všude přítomnými odpadky.
Tak z tohoto města pochází dvě světoznámá italská jídla - špageti a pizza. Za shlédnutí stojí středověký hrad Castel Nuovo postavený v roce 1282. Hrad Castel Sant´s Elmo ležící na nejvyšším vrcholu byl postaven Španěly v 14. století aby chránil staré město a přístav.
Za návštěvu stojí od města 12 kilometrů východně vzdálená sopka Vesuv a 18 kilometrů jihovýchodně známé Pompei a méně známé ale se stejným osudem Herculaneum. Archeologické nálezy jsou nyní vystaveny v Národním archeologickém museu v Neapoli.