vlasta logo vlasta logo

Ayutthaya - part I.

Relevant links

Starověké město Ayutthaya nebo-li Phra Nakhon Si Ayutthaya bylo založeno v roce 1350 králem King U-Thong. Ayutthaya byla hlavním městem Thajska 417 let. Za tuto dobu se zde vystřídalo 33 panovníků různých dynastií, kteří odolali 23 nájezdům Barmánců a rozšířili svoji vládu jak na západ do Bato v Barmě, tak na východ k Angkor Wat v Kambodži. Zničena byla po 14 měsících obléhání Barmánci roku 1767 kteří město téměř srovnali se zemí. Proto nastupující panovník Taksin přesunul hlavní město do Thon Buri.

Historické jádro je na ostrově tvořeným soutokem tří řek: the Chao Phraya, Pasak a Lop Buri River. Ve své době bylo město jedním z nejvlivnějších měst v Indo-číně. Obchodovalo s Čínou, Indií i Evropou o čemž svědčí např. archeologické naleziště "portugalské" vesnice jižně od ostrova. Portugalci byli první evropani, kteří začali obchodovat s Ayutthaya v roce 1151. Nyní se zde nalézá San Petro Dominican Church, lidské pozůstatky, dýmky, mince....

Cizinci přicházející do Ayutthayi v 17. století byli uchváceni velikostí a bohatostí města, které si získalo pověst nejkrásnějšího města Asie. Město bylo velikostně srovnávána s Londýnem.

Protože některé významné památky jsou od sebe trochu vzdáleny, je vhodné absolvovat prohlídku na kole. Kolo se dalo půjčit za B30/den (2002).

V informačním centru TAT dostanete pěknou brožůrku zdarma a můžete zde navštívit malou expozici o historii města. U každé významnější památky se platí zvlášť vstupné B30 (2002).

Wat Phra Si Sanphetch

Wat Phra Si Sanphetch byl postaven 1448 a byl kdysi domovem 16 metrové zlacené sochy Buddhy o hmotnosti 170 kilogramů. Barmani měli sochu a chrám podpálit, aby získali zlato. Dneska jsou dominantou tři chedi, které uchovávají popel krále Borom Trai Lokanata a jeho dvou synů. Celý objekt byl několikrát rozšiřován a přestavován.

Mezi další významné památky patří:
Wat Maha That / Wat Phra Ram / Wat Ratch Burana / Wat Chai Wattanaram
Chedi Si Suriyothai / Royal Monument of Somdetch Phra Suriyothai

TOPlist
Author | Site Map | ©1996-2018 & disclaimer | info@vlasta.org | Timestamp: November 2005 | Recommend Top