vlasta logo vlasta logo

Khao Phra Wihan

Relevant links

Khao Phra Wihan National Park se nachází ve východním Thajsku na hranici s Kambodžou. Založen byl 20. dubna 1998 jako 83. národní park v zemi. Jeho rozloha je 130km2 a nadmořská výška se pohybuje mezi 200-600 metry.

Při příjezdu se severu se krajina postupně zvyšuje. Žádné mimořádné pocity na člověka nedopadjí. To se ale změní v momentě, kdy přijde k nečekanému zlomu krajiny. Fascinující pohled na rozsáhlé roviny sousední Kambodže patřil k nejsilnějším zážitkům.

Roku 1962 Mezinárodní soud v Den Haag rozhodl, že ruiny Prasat Khao Phra Wihan (Preah Vihear) náleží Kambodži. Bohužel v momentě mé návštěvy vztahy obou zemí nebyly nejlepší a hranice byla uzavřena. Takže ačkoliv v turistických brožurkách se píše o možnosti návštěvy této památky z thajské strany dokonce bez kambodžského visa, nebylo tomu tak. Ruiny na vrcholku kopce jsem si mohl prohlédnout z asi 2 kilometrové vzdálenosti. Díky minovým polím, která jsou na hranici stále umístěna, byla památka nedostupná.

V místě zvaném Pha Mo Ee Daeng je zbudované informační centrum. Podním jsou ve skalní stěně vytesané tři postavy v Khmérů. Stáří tohoto díla se odhaduje na 1 500 let. V blízkém okolí je ještě několik staveb. Např.: Dvojitá stupa z pískovce. ení znám důvod pro jejich vytvoření.

Navštívit lze také malé vodopády Taad Hai Waterfall či umělou nádrž Huay Khanum Reservoir. Do parku se platí vstup TB 200. Protože ale hlavní atrakce v Kambodži nebyla dostupná, slevili mi na TB100.


TOPlist
Author | Site Map | ©1996-2018 & disclaimer | info@vlasta.org | Timestamp: November 2005 | Recommend Top