vlasta logo vlasta logo

Edinburgh

Relevant links

Edinburgh is the capital of Scotland. It's dominant is the castle that is situated high above city's park Princes Street Gardens. You can visit National Gallery, admission free. At Scottish National Portrait Gallery you are provided by tape with record about 56 pictures. You can hear about authors or painted personalities like Margaret Tetchier. It is run famous International Edinburgh Festival in august here.

If you want save money for night it is possible sleep in Holy rood Park. It is nice view to city from the top of Arthur Seatvolcano. You can see a lot of artists on the streets and similar attractions like this stripteases advertisement.

Edinburgh je od roku 1633 hlavním městem Skotska. Roku 1999 zde opět, po delší přestávce, zasedál parlament. Po sjednocení s Anglií byl totiž v roce 1707 místní parlament rozpuštěn. Městu dominuje hrad z 12. století, jenž je usazen na vyhaslém vulkánu a pod nímž je dnes v hlubokým údolím městský park - Princes Street Gardens. Od středověku se hrad stal domovem skotského krále a královny. Město se postupně rozrostlo i do širokého okolí. Nejstarší budovou v Edinburgu je Margaret's Chapet (kaple královny Margarety) z 11. století. Kaple je zabudovaná do zdí hradu. Hrad vypovídá o své bohaté historii i vznikem jednotlivých objektů jako Crown Spuare z 15. století, které sloužilo jako hlavní nádvoří a Half Moon Battery postaveným koncem 16. století. V hradu se opět nálézá Sotne of Destiny, který byl na 700 let držen ve Westminster Abbey v Londýně. Z the One O'Clock Gun je každý den krom neděle přesně v jednu hodinu odpoledne vystřelen jeden výstřel. Tento historický objekt ročně navštíví na 1 milion lidí. Je to po Tower of London druhá nejnavštěvovanější památka Velké Británie.

V okolí hradu se klikatí dlážděné uličky a domky z 18. století. Nejstarším domkem ale je středověký Gladstone's Land z 15.-16. století na Royal Mile. Koncem 15. století město prosperovalo díky obchodu.

V Edinburgu můžete navštívit National Gallery, do které je vstup zdarma. V Scottish National Portrait Gallery vám zapůjčí přehrávač se zvukovým komentářem k 56 obrazům. Můžete tak slyšet známé malíře či známé osobnosti jako např. Margareth Tatcherovou. Každoročne od roku 1947 se v srpnu ve městě koná International Edinburgh Festival. Edinburg je město festivalů a tak navšívit lze také festivaly Fringe, Jazz, Military Tatto, Film Festival...,

Pokud chcete ušetřit za nocleh, tak se dá přespat v Holyrood Park. Zde je také 250 metrů vysoká sopka s Arthur´r Seat, odkud je výhled na město. V Edinburgu to v ulicích žije. Je zde spousta pouličních umělců a jiných atrakcí, jako např. tato reklama na striptýz.


TOPlist
Author | Site Map | ©1996-2018 & disclaimer | info@vlasta.org | Timestamp: November 2002 | Recommend Top